BOYA REHBERİ

 

 

 

 

RENK

 

 • Renk nedir? Işığın cisimlere çarptıktan sonra gözümüze ulaşarak yarattığı etkiye biz renk diyoruz. Eğer tüm dalga boyları birden gözümüze ulaşırsa beyaz, hiç ulaşmazsa siyah olarak algılarız.
 • Renk Çarkı Renk çarkı renkleri analiz etmemize yardımcı olur.
  İnsan gözünün algılayabildiği üç ana renk, üç ara renk vardır;
 • Ana Renkler Kırmızı, mavi ve sarıdır. Bu renkler karışım yoluyla elde edilemezler.
 • Ara Renkler Ana renklerin karışımıyla elde edilen renklerdir. Ara renkler yeşil, turuncu ve mordur.

  Mavi ve sarının karışımından yeşil renk elde edilir.
  Mavi ve kırmızının karışımından mor renk elde edilir.
  Sarı ve kırmızının karışımından turuncu elde edilir.
 • Zıt (kontrast) Renkler Renk çarkında karşılıklı yer alan renkler kontrast renklerdir. Kırmızı yeşil ile, sarı mor ile, turuncu ise mavi ile kontrasttır.
  Kontrast renkler yan yana geldikleri zaman, birbirlerinin renk kuvvetini arttırdıklarından, canlı ve parlak görünerek en yüksek zıtlık etkisi yaparlar.
  Kontrast renkler beraber kullanıldıklarında birbirlerini tamamlayıcı özelliğe sahiptirler.
 • Uyumlu Renkler Renk çemberinde turuncu ve sarı, mavi ve mor gibi birbirine komşu olan renklerdir. Bu renklerin yakaladığı uyumlu birliktelik mekanlarda sakin bir atmosfer yaratmamıza yardımcı olur.
 • Sıcak ve Soğuk Renkler Renkler şiddetlerine ve insan üzerinde bıraktıkları etkiye göre de 2 ana gruba ayrılırlar.

  1-Sıcak Renkler; Bize ateşi ve sıcaklığı çağrıştıran renklerdir. Kırmızı, sarı ve turuncu sıcak renklerdendir.
  Sıcak renkler hareket ve enerji verici özelliğe sahiptir. Bundan dolayıdır ki büyük ve soğuk mekanlarda kullanıldıklarında ortamda sıcaklık, canlılık ve enerji yaratırlar.

  2-Soğuk Renkler; Serinlik hissi veren, soğuk bir etki bırakan renklerdir. Mavi, mor ve yeşil soğuk renklerdendir.
  Sıcak ortamlarda kullanılırsa ortam sıcaklığını azaltıcı bir etki gösterirler. Soğuk ortamlarda kullanıldığında ise ortamın olduğundan daha soğuk algılanmasına sebep olurlar.
  Dar mekanlarda kullanıldıklarında, açık tonlarının ortamı daha geniş ve ferah gösterme özelliği vardır.
 • Mekanlarda renk kullanımı hakkında fikirler Bazı basit renk kullanım teknikleriyle mekanlarımızı olduğundan daha büyük, daha ferah ya da daha dingin göstermemiz mümkün. Tabii ki bir mekanın rengini belirlerken ışığın, kullanılacak mobilyaların ve aksesuarların etkisini de hesaba katmamız gerek. Açık renkler mekanları olduğundan daha büyük ve ferah gösterirken, koyu tonlar ise daha dar ve duvarları olduğundan daha yakın gösterirler.

  Sıcak renkler bir mekana sıcaklık ve enerji verirken, soğuk renkler ise kullanıldıkları mekanda daha soğuk bir etki bırakır, ancak ortamın daha geniş görünmesini sağlarlar.

  Kuzeye bakan ve az ışık alan soğuk mekanlarda sıcak tonlar, güneye bakan ve ışık alan sıcak mekanlarda ise bu etkileri azalmak için soğuk tonlar önerilir.

  Eğer bir mekanda tavan çok yüksekse duvara göre daha koyu bir ton ile boyamak onu olduğundan daha alçak gösterecektir. Daha yüksek tavanlar için beyaz ve tonlarını tercih edebilirsiniz.

  Kontrast renkler kullanmak sıradışı ortamlar yaratmanız için idealdir. Kontrast renk kombinasyonları mekanlarınıza hareket ve canlılık katar. Buna rağmen aynı rengin tonlarını kullanmak mekanlarda sıradan ve tekdüze bir etki yaratabilir.
 • Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri Kırmızı; en sıcak renk tonlarındandır. Kan akışını hızlandırıcı ve tansiyonu yükseltici etkiye sahiptir. Fiziksel olarak hareketliliği ve dinamizmi ifade eder. Bu sebeple insana enerji ve canlılık verir. Dikkat çekicidir. Diğer renklere oranla yakın mesafelerden fark edilmesi çok kolaydır. Hareketliliğin ve enerjinin gerektiği yerlerde kullanılması uygun olacaktır.

  Sarı; Güneşin ve sıcağın rengidir. Parlak , canlı ve dikkat çekicidir. İnsana sevinç ve coşku verir. İştah arttırıcı bir özelliğe sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı mutfaklar için uygun bir renktir. Sarının yoğun tonları insanı yorar, ancak az miktardaki açık tonları ise mekana sıcaklık ve parlaklık verir. Enerjik bir renk olmasından dolayı dinlenme mekanları için önerilmez.

  Mavi; Mavi renk etrafımızda en çok gördüğümüz renklerdendir. Gökyüzü ve denizin mavi renginden dolayı sonsuzluğu, özgürlüğü, huzuru temsil eder. İnsana huzur veren, sakinleştirip dinginleştiren bir renktir. Özellikle açık tonları dinlenme mekanları ve yatak odaları için idealdir.

  Yeşil; Tabiatın rengidir. İnsana huzur ve güven verir. Rahatlatıcı bir etkisi vardır. Ayrıca umudu, gençleşmeyi yenilenmeyi çağrıştırır. Yeşil renk gözleri dinlendirir. Üretkenliği arttırıcı etkisiyle üretkenlik gerektiren çalışma mekanları için uygundur. Aynı zamanda mutfaklar için de kullanımı önerilir. Açık tonları ise dinlendirici özelliği sebebiyle yatak odalarında kullanılabilir.

  Siyah; Asaletin rengidir. Hüznü ve yalnızlığı çağrıştırmasının yanında aynı zamanda gücü ve saygınlığı da ifade eder. Siyah rengin ayrıca özgüveni ve konsantrasyonu arttırıcı etkileri de vardır. Ancak siyahın yoğun olduğu ortamlarda uzun süre kalmak özellikle çocuklarda karamsarlığa ve depresyona sebep olduğundan çocuk odalarında önerilmez.

  Beyaz; Bütün renkleri içerisinde barındıran beyaz masumiyetin rengidir. Temizliği ve saflığı ifade eder. Ferahlatıcı , huzur ve güven vericidir. Soğukkanlılığı, asaleti ve istikrarı temsil eder. Beyaz rengin, bulunduğu ortamı daha ferah ve daha geniş göstermesinden dolayı mutfak ve banyo gibi dar olabilecek mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Temizliği ve sağlığı çağrıştırmasından dolayı hastaneler için de uygun bir renktir.

  Mor; Zenginliği, ihtişamı ve asaleti temsil eder. Gösterişli bir renk olmasıyla birlikte yoğun tonlarının depresif bir etki yarattığından bahsedilir. Morun lila , leylak gibi açık tonlarının ilham verici bir etkisi vardır. Bu yüzden çalışma odaları için idealdir.

  Turuncu; Dikkat çekici, canlı, dışa dönük sıcacık bir renktir. Turuncu renk metabolizmayı harekete geçirir, cesaret, enerji ve neşe verir. Dinamik etkisinden dolayı dinlenme mekanları ve yatak odaları için pek uygun değildir. Ancak mutfak ve yemek odalarında tercih edilebilir.

  Kahverengi; Doğanın, doğallığın rengidir. Sağlam ve güvenilir bir etki bırakır. Kahverengi ve tonları; doğal, sakin ve dingin, misafirperver ve samimi ortamlar yaratmak için idealdir.

 • Salon için renk önerileri Evinizin en çok vakit geçirdiğiniz, misafirlerinizi ağırladığınız, kendinize de bolca vakit ayırıp, dinlendiğiniz bölümü kuşkusuz salonunuzdur.
  Salonunuzda kullanacağınız doğru renkler sizin ruh halinizi belirleyecek, orada geçireceğiniz vaktin çok daha keyifli olmasına imkan verecektir.

  Şayet dar ve az ışık alan bir salonunuz varsa açık ve aydınlık tonlar tercih ederek daha ferah, daha geniş ve canlı bir ortam yaratabilirsiniz.
  Eğer kullandığınız mobilyalar renkli ve baskın tonlara sahipse duvarlarınızda daha nötr, soft renklere yer vermelisiniz.

  Huzurlu ve dingin bir atmosfer yaratmak için mavinin ya da yeşilin çok açık tonları size bu etkiyi yaratmada yardımcı olacaktır.
  Daha klasik bir görünüm peşindeyseniz pastel tonlar tam size göre. Özellikle kahvenin pastel tonları size böyle bir etki için yardımcı olacaktır.
  Salonunuza tekdüze bir atmosfer hakimse, bunu ortadan kaldırmak için bir duvarınızın rengini mobilyalarınızla uyumlu koyu bir tona boyayarak, ortama hareket katmanız mümkün.
 • Yatak Odaları için renk önerileri Kuşkusuz gece uyuyacağınız iyi bir uyku sizin güne daha enerjik, daha zinde başlamanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden yatak odaları gibi dinlenme mekanlarınızı boyarken seçeceğiniz renklerin de buna uygun olarak rahatlatıcı, huzur verici olması gerekir.

  Dinlendirici etkisi kanıtlanmış olan mavi, pembe, yeşil gibi renklerin pastel tonları size böyle bir etki yaratmanızda ve iyi bir uyku uyumanızda etkili olacaktır. Ayrıca mor ve lila gibi pastel tonları da aynı etkiyi yaratmada size yardımcı olabilecek renklerdendir.
 • Çocuk odaları için renk önerileri Çocuk odaları için tercih edilecek renk kadar kullanılacak boyanın türü ve kalitesi de büyük önem taşır.
  Çocuk odaları için renk seçerken çocuğun kişisel zevki ve karakteri de göz önüne alınmalıdır.

  Ders çalışırken üretkenliği ve konsantrasyonu arttırıcı etkisiyle yeşil ve tonları tercih edilebilir. Yeşil renk güven duygusunu arttırarak çocuk üzerinde olumlu bir etki de yaratacaktır.
  Daha canlı ve sıcak bir mekan yaratmak için ise sarı, kırmızı ve turuncunun tonları uygun oranlarda çok fazla aşırıya kaçmamak koşuluyla kullanılabilir.

  Mavi renk, rahatlatıcı etkisi sebebiyle yine çocuk odalarında tercih edilebilecek renklerdendir.
 • Mutfak için renk önerileri Renklendirme yaparken en az odalar kadar özen gösterilmesi gereken mutfaklar, farkında olmasakta çokça vakit geçirdiğimiz mekanlardandır.

  Sıcak renkler yani kırmızı sarı ve turuncunun açık ve canlı tonları canlı ve enerji dolu bir atmosfer sunacaktır.

  Şayet dar bir mutfağınız varsa beyazın tonlarını ve renk paletindeki diğer renklerin çok açık tonlarını tercih edebilirsiniz. Böylelikle daha ferah, aydınlık ve temiz bir ortam yaratabilirsiniz. Ancak daha canlı tonları tekdüzelikten sıyrılmak için mutfaktaki aksesuarlarda tercih edebilirsiniz.

  Mutfaklarda en çok tercih edilen renklerden biri yeşildir. Yeşil renk doğal samimi ve iştah açan bir renktir. Mutfaklarınızda ferah ve havadar bir atmosfer yaratmak için yeşil rengi çok açık renklerle kombinleyebilirsiniz.