TARİHÇE

 

 

 

 

 

 

TARİHÇE

Türkiye’nin ilk boya üreticisi olan İshakol Boya, yıllardır Türk boya sektörüne öncülük ederek günümüzün çağdaş standartlarına ulaşmasına büyük katkılar sağlamıştır. Rize’nin Çayeli ilçesinden 1. Dünya Savaşı sıralarında genç bir atılımcı olarak İstanbul’a gelen Süleyman İshakoğlu, ağabeyleri ile birlikte Karaköy, İstanbul’da boya imalatı ve ticareti ile uğraşmak üzere İshakzade Biraderler firmasını kurdu.

1923 – 1924 yılları arasında zor bir mücadele dönemi yaşayan firma, 1930’lu yıllarda ekonomik kriz nedeni ile ağabeylerinin ortaklıktan ayrılması üzerine tamamen Süleyman İshakoğlu üzerine geçti. 1944 yılında Almanya’dan makineler getirilerek o zamanın şartlarına göre modern bir fabrika kuruldu. Bu fabrikada Avrupa kalitesini aratmayacak şekilde yağlı ve su bazlı boyalar üretilmeye başlandı. Devamlı gelişen genç Türkiye Cumhuriyeti’nin öncü sanayicilerinden biri olan Süleyman İshakoğlu, tesislerini geliştirmek ve büyütmek amacı ile 1950’li yıllarda Halıcıoğlu’nda yeni bir fabrika kurdu. 1960’lı yıllarda alkit reçinelerinin de üretime geçirilmesiyle birlikte tam bir entegreye dönüşen fabrika, Türkiye’nin ihtiyacı olan her çeşit boyayı üretme kararı aldı. 1970’li yıllarda artan boya talepleri karşısında İstanbul – Pendik, E-5 karayolu üzerinde İshakol Boya Sanayi A.Ş.’nin 3. Üretim tesisleri kuruldu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ender yetiştirdiği insanlardan biri olan sanayici ve hayırsever değerli kurucumuzu 1984 yılında yitirdik. İshakoğlu ailesi ve çalışanları olarak bizler Türkiye’de boyanın öyküsünü başlatan kurucumuzun bize bıraktığı bu firmayı ismini ve geçmişine layık bir biçimde geleceğe taşımayı görev edindik.

Ürün ve hizmet kalitesine her zaman büyük önem veren İshakol Boya Sanayi A.Ş., 2012 yılında Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yeni tesislerine taşınarak faaliyetlerine devam etmektedir.