BOYA REHBERİ

 

 

 

 

BOYA UYGULAMA

Öncelikle boya sıçramalarına karşı eski bir kıyafet seçilir ve gözlük takılır.
Daha sonra boya büyük bir kaba alınır ve uygun oranda inceltilir. Kullanılacak rulo ve fırçalar yıkanıp kurutulur. Bir miktar nemli kalmaları uygun olacaktır.
Bir oda önce tavandan başlayarak boyanır. Daha sonra duvarlara geçilir.

Tavanı boyamaya başlamadan önce tavan ile duvar arasına fırça ile 5-10 cm lik bir kestirme yapılmalıdır. Kat izi oluşmasını engellemek için kestirme yapılan boya kurumadan uzatma sapı takılmış rulo ile boyamaya devam edilir.
Fırçadan sonra yapacağınız rulo köşelerde bırakılan fırça darbelerini yok eder ve böylece daha pürüzsüz bir yüzey elde edilir.
Tüm tavan uygulaması bittikten sonra yaklaşık 2 saat beklenerek 2. kat uygulanmalıdır. Kirli tavanlar için daha fazla kat uygulama gerekebilir.
Tavan boyaması bittikten sonra duvarlara geçilebilir. Duvarlarda da yine köşeler fırça ile boyanıp daha sonra rulo ile devam edilir. Yine tavanlarda olduğu gibi kestirme yapılan yerler kurumadan ruloya geçilmelidir.

Boyama tavandan zemine doğru yapılır. İlk katta emilim fazla olacağından daha ince uygulanır. İkinci kat boya ise daha kalın uygulanabilir. Zeminin rengine ve durumuna göre gerekirse 3. ve 4. kat boya atılır.
Boyama işlemi tamamlandıktan sonra kapı ve pencereler açılarak gerekli havalandırma sağlanmalıdır.